ŠťASTNOU CESTU

PREMIÉRA FILMU: 20.5.2004

 

Dobrodružství, romance a láska na pozadí bouřlivých událostí ve Francii roku 1940.

Píše se totiž rok 1940, Francie právě pohrála válku a v červnu se v Bordeaux v hotelu Splendide scházejí politici, žurnalisté, představitelé vysoké buržoazie, rádoby světáci a špióni ze všech táborů. Země se zmítá v nejistotě, rozervána mezi území okupované Němci a jih spravovaný vichistickou kolaborantskou vládou.
Pro mladého spisovatele Frédérica Rogera (Grégoire Dérangére) znamená seznámení s jeho sousedkou, slavnou filmovou herečkou Viviane Denvers (Isabelle Adjani), skok do středu událostí, které ho mohou zbavit – když už ne rovnou života – přinejmenším svobody a srdce. Vivianiny osudy totiž ovlivňují tři muži: cynický ministr Jean-Etienne Beaufort (Gérard Depardieu), protřelý novinář Winckler (Peter Coyote) a tajemný Andre Arpel. Právě ten však jedné noci skončí na podlaze hereččina bytu s kulkou v těle. Frédéricovi může snadno připadnout role oběti, když se Vivianinou vinou dostává do vězení. Odtud uprchne a zaplete se do machinací kolem tajné německé atomové zbraně.
Mladý hrdina stojí před několikerou volbou – mezi elegantní, zkušenou Vivian a počestnou studentkou nukleární fyziky Camille (Virginie Ledoyen), mezi politiky a podvodníky, mezi mladickou bezstarostností a zodpovědnou dospělostí.

Film Šťastnou cestu traktuje s nadhledem historické události – v tomto případě vichistickou Francii. Místo moralizující lekce z dějepisu nabízí duchaplnou zábavu v nejlepších tradicích francouzské kinematografie. Jean-Paul Rappeneau slaví svým nejnovějším filmem návrat mezi nejzajímavější režiséry Francie a úspěšně navazuje na to nejlepší ze své filmografie (mj. Manželé z roku II/Les mariés de l’an II (1971), Husar a střeše/Le hussard sur le toit (1995), Cyrano de Bergerac (1990). Žánr kostýmního historického velkofilmu spojuje s precizní režijní prací, přičemž na elegantním výsledku má podíl hvězdné obsazení.

Film Šťastnou cestu, který 20. listopadu 2003 slavnostně zahájí Festival francouzského filmu v Praze, byl zároveň vybrán, aby reprezentoval Francii v souboji o Oscara 2004.

Originální název: Bon voyage

Země původu: Francie

Rok výroby: 2003

Réžie: Jean-Paul Rappeneau

Scenář: Gilles Marchand, Patrick Modiano, Jea-Paul Rappeneau, Julien Rappeneau, Jérome Tonnere

Kamera: Thierry Arbogast

Hudba: Gabriel Yared

Hrají: Gérard Depardieu (Jean-Etienne Beaufort), Isabelle Adjani (Viviane Denvers), Virginie Ledoyen (Camille), Grégoire Dérangére (Frédéric Roger), Peter Coyote (Alex Winckler)

KE STAŽENÍ

PLAKÁT
DISTRIBUČNÍ LIST

TRAILER K FILMU

play-rounded-fill

FOTOGRAFIE K FILMU

Připravujeme